Posvet: Pozor, javni prostor!
Ponedeljek, 28. september 2015, od 10.30 do 14.00
Mirujoče gradbišče ob Masarykovi cesti (med Resljevo in Kotnikovo ul.), Ljubljana
Sodelujoči: Kud Obrat, Marko Peterlin, Klemen Ploštajner, Plakatopolis, Žiga Vodovnik
Program:
10.30: Kud Obrat: Pozor, javni prostor!
11.00: Marko Peterlin: Primer uničenja žepnega parka med Resljevo in Trubarjevo
Uničenje žepnega parka in postavitev reklamnih panojev na križišču med Resljevo in Trubarjevo v Ljubljani, ne da bi sploh šlo za gradnjo, je namerna degradacija prostora najslabše vrste. Na primeru nesrečnega parka se je strnilo skoraj vse, kar je narobe z urejanjem prostora v naših mestih: pomankljive evidence, denacionalnizacija v naravi, preveč podrobni krovni prostorski akti, ki onemogočajo ustrezno razpravo o posameznih spremembah, neurejen status gradbišč, neučinkovita inšpekcija in povsem neurejeno oglaševanje v javnem prostoru.
11.30: Pobuda Plakatopolis
Zavzemamo se za odstranitev zunanjih oglasnih mest oz. za zmanjšanje zunanjega oglaševanja ter za boljšo regulacijo le-tega. Pobuda se je porodila iz prepričanja, da je slovenski javni prostor prenasičen z zunanjim oglaševanjem, koloniziran s strani kapitala in posledično oropan potenciala, ki ga prvotno nosi. Imamo pravico do okolja, v katerem ne prevladuje enostranski nagovor tistih, ki imajo možnost zakupa oglasnih površin.
12.00: Diskusija / Odmor
12.30: Klemen Ploštajner: Za koga se upravlja prostor v Ljubljani?
Mestna oblast je vse bolj podrejena podjetniški logiki upravljanja urbanega prostora, ki ga dojema kot orodje oplajanja menjalne vrednosti. Mestni prostor se obnaša kot blago, kot objekt trošenja, do katerega imajo vse bolj dostop le tisti, ki si ga lahko privoščijo, in ki s svojim vedenjem ne ogrožajo imperativa dobičkonosnosti. V predavanju bom takšne trende v Ljubljani poskušal osvetliti prek analiz splošnih urbanih sprememb pod pogoji neoliberalnega kapitalizma. Prek analize kampanje »Človek, varuj svoje mesto!« bom poskušal pokazati na orodja discipliniranja javnega prostora in si zastavil vprašanje, komu je namenjena produkcija prostora v Ljubljani.
13.00: Žiga Vodovnik: Mesto kot prostor političnih inovacij
Predavanje bo obravnavalo nove oblike državljanstva, ki politično »članstvo« čedalje bolj ločujejo od države in ga oblikujejo po novih kriterijih. Osredotočili se bomo na ideje in prakse lokalnega državljanstva, ki se vzpostavljajo mimo države, včasih nasproti nje, vedno pa se oddaljujejo od ideje nacionalnosti. Lokalno državljanstvo bomo razumeli kot translokalno politično članstvo, ki omogoča globalno povezanost. V predavanju bomo reflektirali tudi globalno iniciativo Occupy, pri čemer se bomo opirali na pojem nedržavnih prostorov. Šotorišča, okupirane trge in ulice bomo obravnavali kot prebežniške prostore, v katerih so protestniki (ne)prostovoljno ubežali državni regulaciji in kapitalističnim ekonomskim procesom, bodisi s teritorialnim pobegom ali s poskusom prefiguriranja novih razmerij.
13.30: Diskusija
_______________________________________________________________
Kud Obrat deluje na področju sodobne umetnosti in kritične prostorske prakse. V številnih projektih obravnava aktualne pojave, ki karakterizirajo sodobno urbano okolje. Pobudnik skupnostnega vrta Onkraj gradbišča (od 2010 dalje).
Marko Peterlin, arhitekt in urbanist, direktor Inštituta za politike prostora. Skozi delo na inštitutu med drugim spodbuja sodelovanje javnosti in mreženje neodvisnih akterjev na področju urejanju prostora ter promovira trajnostno urejanje prostora in trajnostno mobilnost.
Klemen Ploštajner, sociolog, ki se raziskovalno in aktivistično ukvarja s stanovanjsko problematiko, urbanizmom, prostorskimi praksami zatiranja in osvobajanja ter kritiko kapitalizma in države. Na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani je diplomiral z delom Pravica do mesta: Od neoliberalizma k skupnosti, trenutno pa tam končuje magistrski program Sociologije. Je tudi član sveta zavoda Danes je nov dan.
Pobuda Plakatopolis
Plakatopolis spodbuja kritično razpravo o količini in legitimnosti mestnega oglaševanja. FB
Žiga Vodovnik, doktor političnih znanosti in izredni profesor na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. Njegovo raziskovalno in pedagoško delo se osredotoča na proučevanje sodobnih političnih teorij in praks, teorije demokracije, zgodovino političnih idej in družbena gibanja. Med njegovi deli lahko izpostavimo Anarhija vsakdanjega življenja (Sophia, 2010), Antologija anarhizma 3 (ur.) (Krtina, 2011) in Demokacija kot glagol (Krtina, 2015).
_______________________________________________________________________
Posvet je del projekta Pozor, javni prostor! Odprti atelje za javne zadeve.
Organizacija in zasnova: Kud Obrat
Podpora: Ministrstvo za kulturo RS